میلگرد استیل داپلکس

میلگرد استیل داپلکس

میلگرد استیل داپلکس  که به عنوان میلگرد دوبلکس نیز از آن یاد می شود یک نوع میلگرد ضد زنگ است که در دو ساختار متفاوت آستنیتی و فریتی وجود دارد. این دسته از میلگردهای زنگ نزن نسبت به میلگردهای ضد زنگ استنلس در  برابر خوردگی و فعالیت های مکانیکی مقاومت بالاتر و عملکرد بهتری دارند. در ادامه مطلب این نوع میلگرد استیل از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

انواع  میلگرد استیل داپلکس

 

انواع  میلگرد استیل داپلکس

میلگرد استیل دوبلکس در گریدهای مختلفی وجود دارد که پرکاربردترین و همچنین رایج ترین نوع آن شامل گرید های S31803 ،S32205 و 32760 است.

میلگرد استیل داپلکس  32760 به دلیل برخورداری از عناصری نظیر نیتروژن و تنگستن نسبت به دیگر انواع میلگرد استیل دوبلکس، در برابر خوردگی مقاومت و تحمل بالاتری دارد و برای استفاده در محیط های اسیدی و شیمیایی نسبت به دیگر انواع میلگرد انتخاب بهتر و کاربردی تری محسوب می شود.

گرید های S31803 و S32205 نیز در برابر ترک خوردگی تنشی و خوردگی موضعی مقاومت خوبی دارند و از جمله رایج ترین و پرکاربردترین انواع میلگرد دوبلکس به شمار می روند.

 

مهمترین ویژگی های میلگرد استیل داپلکس

 

مهمترین ویژگی های میلگرد استیل داپلکس

این دسته از میلگردهای استیل نیز خواص و ویژگی های خاص خود را دارند که مهمترین آنها شامل موارد زیر است.

 • برخورداری از قابلیت جوش بالا

یکی از مهمترین ویژگی هایی که میلگردهای استیل دوبلکس از آن برخوردار هستند داشتن قابلیت جوش بالا است. همین عامل سبب شده است که استفاده از آن در بسیاری از صنایع امکان پذیر باشد.

 • داشتن مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی

یکی از مهمترین ویژگی های این دسته از میلگردهای استیل داشتن مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی است همین عامل سبب شده است که استفاده از آنها حتی در محیط های اسیدی و شیمیایی نیز امکان پذیر باشد. از این رو امروزه در بسیاری از صنایعی که با مواد اسیدی و شیمیایی در ارتباط هستند گرید های مختلف میلگرد استیل داپلکس مورد استفاده قرار می گیرد.

 • برخورداری از مقاومت فیزیکی بالا

میلگرد استیل دوبلکس مقاومت فیزیکی بسیار بالایی دارد. به نحوی که میزان مقاومت آن حتی نسبت به استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ نیز بالاتر است علت آن نیز وجود نیتروژن و تنگستن می باشد. همچنین باید گفت که میلگردهای استیل دوبلکس نسبت به استنلس استیل ۳۴ و ۱۶ دارای مولیبدن و کروم بالاتری هستند که این عامل نیز در افزایش مقاومت فیزیکی آنها نقش دارد.

 • طول عمر طولانی

داشتن مقاومت بالا در برابر مواد خورنده و همچنین مقاومت فیزیکی خوب سبب شده است که این دسته از میلگردها از دوام و طول عمر بالایی برخوردار باشند.

 • شکل پذیری و فرمینگ نسبتا سخت

این دسته از آلیاژهای ضد زنگ شکل پذیری و فرمینگ نسبتاً سختی دارند و معمولاً توسط ماشین آلات، مخصوصاً در عملیات های بالاتر از ۳۰۰ درجه سانتیگراد و عملیات های سرد در معرض فرمینگ و شکل پذیری قرار می گیرند.

 

مهمترین کاربردهای میلگرد استیل داپلکس

 

مهمترین کاربردهای میلگرد استیل داپلکس

به طور کلی مناسب ترین نوع میلگرد استیل برای آن دسته از محیط هایی که بیش از حد در معرض رطوبت و دریا قرار دارند این خانواده است. از این رو گریدهای مختلف میلگرد استیل داپلکس  به صورت گسترده در بنادر دریایی و اسکله ها مورد استفاده قرار می گیرند.

به طور کلی میلگرد استیل دوبلکس به دلیل برخورداری از مقاومت بالا در برابر خوردگی و ترک خوردگی تنشی در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که مهمترین آنها شامل موارد زیر هستند.

 • صنایع نفت و گاز و انتقال مواد شیمیایی نظیر نفت و گاز
 • برق آبی
 • صنعت تولید خمیر و کاغذ
 • صنایع تولید تانکرهای شیمیایی
 • مخازن تحت فشار
 • نقل و انتقال مواد صنعتی تولید شده به واسطه پالایشگاه ها
 • قابل استفاده در تمامی محیط هایی که به شدت در معرض زنگ زدن و خوردگی قرار دارند.

 

قیمت میلگرد استیل داپلکس

 

قیمت میلگرد استیل داپلکس

قیمت میلگرد استیل داپلکس به عوامل مختلفی بستگی دارد از این رو ارائه یک قیمت واحد برای آن امکان پذیر نیست. بنابراین آن دسته از عزیزانی که می خواهند در رابطه با قیمت این نوع میلگرد اطلاعات بیشتری را به دست آورند، می توانند همین حالا از طریق پل های ارتباطی موجود با کارشناسان این مجموعه ارتباط بگیرند. همچنین امکان دریافت مشاور و راهنمایی رایگان از پشتیبانی این سایت نیز برای همه کاربران عزیز فراهم است.

admin-steel
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *