ویژگی و کاربردهای ورق استیل 321

ویژگی و کاربردهای ورق استیل 321

ورق استیل 321 در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بسیار بالایی دارد.  زیرا این نو ورق استیل از فولاد ضد زنگ آستنیتی پایدار به تولید می رسد. برای تثبیت این نوع ورق در برابر تشکیل کاربیت به آن تیتانیوم اضافه می‌ شود. همین عامل سبب شده است که در برابر دما نیز مقاومت خوبی از خود نشان دهد. در این مطلب تصمیم داریم مروری بر مهم ‌ترین ویژگی ‌ها و کاربردهای این نوع ورق استیل داشته باشیم.

ویژگی ها ورق استیل 321

ورق استیل ۳۲۱ نیز ویژگی ‌های خاص و منحصر به فرد خود را دارد و مهمترین ویژگی‌ های آن شامل موارد زیر است.

  • در برابر دما مقاومت بالایی دارد

ورق استیل ضد زنگ می ‌تواند دمای ۸۰۰ الی ۱۵۰۰ درجه فارنهایت یا به عبارت دیگر ۴۲۷ الی ۸۱۶ درجه سانتیگراد را تحمل کند. به همین دلیل این نوع ورق استیل برای کاربردهای جوشکاری یا گرمایش کوتاه مدت یک جایگزین مناسب به شمار می‌رود. البته ناگفته نماند که این ورق خواص مکانیکی خوبی دارد و همین عامل سبب شده است که در دمای بالا کار با آن راحت باشد.

  • داشتن مقاومت بالا در برابر تنش

یکی دیگر از ویژگی ‌های این نوع ورق استیل برخورداری از مقاومت بالا در برابر تنش است. حتی ورق استیل ۳۲۱ در مقایسه با ورق استیل زنگ نزن ۳۰۴ در برابر تنش و همچنین خاصیت خزش مقاومت بالاتری دارد.

  • مقاومت بالا در برابر خوردگی

این نوع ورق در برابر عواملی که منجر به خوردگی می‌ شوند عملکردی مشابه با ورق استیل گرید ۳۰۴ دارد. البته برخلاف استیل گرید ۳۰۴ در برابر خوردگی بین دانه ای نیز گزینه مناسبی به شمار می ‌رود. همچنین به دلیل برخورداری از کروم در برابر یون کلرید نیز مقاومت خوبی از خود نشان می ‌دهد و زمانی که در برابر یون کلرید قرار بگیرد دچار خوردگی شیاری و حفره‌ ای نمی ‌شود.

همچنین عملکرد آن در برابر اسیدهای معدنی و اسیدهای عالی بسیار ایده ال است. البته اگر به مدت طولانی در برابر دمای بین ۹۰۰ تا ۱۵۰۰ قرار بگیرد میزان مقاومت آن در برابر خوردگی کاهش پیدا خواهد کرد.

  • شکل پذیری

یکی دیگر از ویژگی ‌های مهم ورق استیل گرید ۳۲۱ داشتن شکل پذیری بسیار راحت است. البته ناگفته نماند که در مقایسه با ورق‌ های استیل گرید ۳۰۱، ۳۰۴ و ۳۰۵ شکل پذیری آن سخت ‌تر است.

  • جوشکاری

این نوع ورق برای جوشکاری نیز مناسب است منتهی تنها محدودیت موجود برای استفاده از آن در جوشکاری دمای بالا است. زیرا در این صورت تیتانیوم موجود در آن در هنگام جوش قوس در دمای بالا انتقال نمی ‌دهد.‌ از این رو برای جوشکاری در دمای بالا گزینه مناسبی نیست.

کاربردهای ورق استیل 321

کاربردها ورق استیل 321

ناگفته نماند که از استیل ۳۲۱ به عنوان یک استیل نسوز نیز یاد می ‌شود و از این رو بیشترین در محیط‌ های گرم و صنایعی که با دمای بالا سر و کار دارند، مورد استفاده قرار می ‌گیرد. به طور کلی مهم‌ ترین صنایعی که این نوع ورق در آن به کار می‌ رود شامل صنایع زیر است.

  • قابل استفاده در صنعت هوا فضا برای تولید پیستون موتور
  • قابل استفاده در فرایندهای شیمیایی
  • قابل استفاده برای تولیدات اتصالات
  • قابل استفاده در فرایندهای صنایع غذایی
  • قابل استفاده برای تولید تجهیزات و انبارهای پالایش نفت

خرید ورق استیل 321

برای خرید ورق استیل ۳۲۱ علاوه بر مراجعه حضوری می ‌توان به صورت اینترنتی نیز اقدام کرد. زیرا در حال حاضر در کنار فروشگاه ‌های فیزیکی فروشگاه‌ های مجازی مختلفی نیز وجود دارد که شرایط را برای متقاضیان خرید انواع ورق فلز بسیار راحت ‌تر کرده است.

در این شیوه خرید نیاز نیست که خریداران کلی زمان و هزینه صرف رفت و آمد کنند بلکه می‌ توانند در هر زمان و هر مکانی به راحتی برای خرید اقدام کنند. منتهی برای دریافت نتیجه مطلوب و انتخاب گزینه مناسب و همچنین متناسب با نیاز خود، باید برای خرید ورق استیل ۳۱۲ اصل و مرغوب حتماً به یک مرجع فروش معتبر و قابل اعتماد مراجعه کنند.

admin-steel
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *