همه چیز درباره میلگرد استیل 316

همه چیز درباره میلگرد استیل 316

میلگرد استیل ۳۱۶ یک نوع استنلس استیل ضد زنگ است که با استفاده از عناصری نظیر کربن، کروم، نیکل و غیره تولید می شود. ناگفته نماند که بر اساس میزان نیاز به ویژگی های مختلف درصد عناصر به کار رفته برای تولید انواع استیل  متفاوت است.

به عبارت دیگر میلگرد استیل بر اساس درصد ترکیبات موجود در آن دارای انواع مختلفی است که هر کدام از انواع آن نیز بر اساس ویژگی ها کاربرد مختص به خود را دارند. به نحوی که در حال حاضر میلگرد استیل در انواع مختلفی نظیر نیکل منگنزدار سری ۲۰۰، کروم دار سری ۴۰۰ و نیکل و کروم دار سری ۳۰۰ قابل دسترسی است. میلگرد استیل ۳۱۶ در لیست استیل های سری ۳۰۰ قرار دارد و جزو استیل های کروم نیکل دار به شمار می رود.

 

مهمترین ویژگی های میلگرد استیل ۳۱۶

 

مهمترین ویژگی های میلگرد استیل ۳۱۶

میلگرد استیل ۳۱۶ از ورق استیل ۳۱۶ تولید می شود و از لحاظ خصوصیات و ویژگی تفاوت خاصی بین ورق و میلگرد ۳۱۶ وجود ندارد. ترکیبات تشکیل دهنده میلگرد  استیل ۳۱۶ شامل 0.045 درصد فسفر، 16.5 الی 18.5 درصد کروم، 0.015 درصد گوگرد، 2 الی 2.5 درصد مولبیدن، 10 الی 13 درصد نیکل، 0.07 درصد کربن، 1 درصد سیلیسیوم، 2 درصد منگنز است. به طور کلی مهم ترین خصوصیات قابل ذکر برای این نوع میلگرد شامل موارد زیر است.

 • ضد زنگ بودن

یکی از مهمترین ویژگی های قابل ذکر برای میلگرد استیل ۳۱۶ داشتن مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی است. همین عامل سبب شده است که این نوع محصول در محیط های مرطوب قابل استفاده باشد و در جاهایی هایی که رطوبت بر محیط حاکم است بتواند به خوبی دوام بیاورد.

این نوع میلگرد زمانی که در محیط های کلریدی قرار بگیرد در مقایسه با استیل ۳۰۴ مقاومت بسیار بهتری از خود نشان می دهد. همچنین در برابر اسید فرمیک، اسید سولفوریک، اسید آستیک هیدروکلریک و اسید تارتاریک یک نوع فولاد مقاوم و زنگ نزن محسوب می شود. البته باید متذکر شد که این نوع میلگرد برای آب های دریایی گرم گزینه مناسبی به شمار نمی رود. زیرا تجربه ثابت کرده است که در بسیاری از محدوده های دریایی گرم دچار زنگ زدگی می شود.

 • مقاومت بالا در برابر خوردگی

دیگر ویژگی قابل ذکر برای این نوع میلگرد برخورداری از مقاومت بالا در برابر خوردگی است. این میلگرد استیل ۳۱۶ تا زمانی که در محیط های اسیدی و گرم قرار نگیرد دچار خوردگی نخواهد شد. همچنین در محیط های گرم و اسیدی نیز به کندی دچار خوردگی می شود.

 • مقاومت کششی بالا

دیگر خصوصیت بارز میلگرد استیل ۳۱۶ برخورداری از مقاومت کششی بالا است و این ویژگی نیز از جمله مواردی است که شرایط مناسبی را برای استفاده از آن در صنایع مختلف فراهم می کند.

 • مقاومت در برابر حرارت بالا

میلگرد استیل ۳۱۶ در برابر حرارت و دمای بالا نسبت به دیگر انواع میلگرد استیل کاهش سطح مقطع کند تری دارد و همچنین طول نسبی آن نیز با سرعت بسیار پایینی دچار تغییر می شود. به طور کلی این محصول می تواند تا ۹۲۵ درجه سانتیگراد دما را تحمل کند.

 • برخورداری از خواص مکانیکی مناسب

این نوع فولاد از سختی ۷۹ راکول،۱۴۶ برینل و ۱۵۲ ویکروز برخوردار بوده و از این رو باید گفت که از خواص مکانیکی ایده آلی بهره مند است. همچنین این محصول دارای مقاومت کششی ۴۵۰ مگاپیکسل است.

 • داشتن مقاومت بالا در برابر اکسیداسیون

دیگر ویژگی قابل ذکر برای این نوع آلیاژ داشتن مقاومت بالا در برابر اکسیداسیون است.

داشتن مقاومت بالا در محیط های بازی

مقاومت بالای میلگرد استیل ۳۱۶ در محیط های بازی یا نمکی به دلیل وجود مولیبدن در ترکیبات آن است. به عبارت دیگر میزان مولیبدن در این گرید استیل ۲ الی ۲.۵ بوده و همین عامل سبب شده است که در محیط های بازی یا نمکی مقاومت بالایی داشته باشد.

 

کاربرد میلگرد ۳۱۶

 

کاربرد میلگرد ۳۱۶

از میلگرد استیل ۳۱۶ به عنوان میلگرد ضد زنگ یا زنگ نزن نیز زیاد می شود. وجود عناصری نظیر کروم، مولیبدن و نیکل در ساختار این نوع استیل سبب شده است از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار باشد. مقاومت بالا در محیط های مختلف در کنار خواص مکانیکی بهبود یافته سبب شده است که این نوع میلگرد در صنایع مختلفی به کار برود.

به عبارت دیگر این محصول از جمله میلگردهای استیل پرکاربرد به شمار می رود و در صنایع مختلفی مخصوصاً صنایع نساجی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در صنایع نفت و گاز و پالایشگاه ها نیز به صورت گسترده از این نوع میلگرد استفاده می شود. ناگفته نماند که از این نوع استیل به عنوان میلگرد استیل گرید دریایی یا گرید ضد زنگ غذایی نیز یاد می شود.

دیگر کاربردهای میلگرد استیل ۳۱۶ علاوه بر موارد نام برده شامل موارد زیر است.

 • برای تولید مبدل های حرارتی
 • برای ساخت تجهیزات پزشکی
 • برای ساخت انواع قطعات کوره
 • برای ساخت انواع دریچه ها و پمپ ها
 • قابل استفاده در صنایع غذایی و دارویی
 • قابل استفاده در پروژه های دریایی

 

آیا می توان خواص میلگرد استیل ۳۱۶ را بهبود بخشید؟

 

آیا می توان خواص میلگرد استیل ۳۱۶ را بهبود بخشید؟

با استفاده از فرایند آنیل کردن بهبود خواص میلگرد ۳۱۶ امکان پذیر است. برای این منظور باید میلگرد استیل یک بار دیگر در معرض دمای بالا قرار بگیرد و همچنین تا مدت زمان مشخصی در این دما باقی بماند. به طور کلی بر حسب سایز میلگرد، باید آن را بین ۵ دقیقه الی یک ساعت در دمای بالا نگه داشت و پس از آن نیز به یکباره دمای میلگرد را پایین آورد. به این ترتیب پس از فرایند آنیل کردن خواص میلگرد بهبود یافته و دارای قابلیت های بیشتری می شود.

 

خرید میلگرد استیل ۳۱۶

 

خرید میلگرد استیل ۳۱۶

قیمت میلگرد استیل ۳۱۶ همانند دیگر انواع استیل تابع معیارهای مختلفی نظیر سایز، وزن و قیمت جهانی استنلس استیل است. برای خرید این دسته از محصولات باید یک مرجع فروش معتبر و قابل اعتماد را در نظر گرفت. زیر در این صورت علاوه بر داشتن اطمینان کامل از اصالت و کیفیت محصول می توان آن را با قیمت منصف تری نیز خریداری کرد.

admin-steel
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *