میلگرد 440

Rebar-440

 

فولادها، جزء جدایی­ ناپذیر جامعه­ ی مدرن محسوب می‌­شوند. فولاد، آلیاژی است که از ترکیب آهن با کربن و همچنین سایر عناصر ساخته می‌­شود؛ این عناصر، مقاومت بی­نظیری را در آن به وجود می‌­آورند. از ابتدای قرن بیستم می‌لادی تاکنون، صدها نوع فولاد توسعه یافته است که هرکدام دارای مشخصات منحصر به فرد خود هستند. برای کمک به ساماندهی این فولادها، موسسه­ ی آهن و فولاد آمریکا (AISI) و انجمن مهندسان خودرو (SAE) انواع خاصی از فولادها را مشخص کرده‌­اند. در این مقاله به بررسی یک دسته از فولادها از خانواده­­ ی فولادهای ضدزنگ – یعنی فولادهای که در برابر لکه‌­ها، خوردگی­ها و زنگ ­زدگی مقاوم­تر هستند – پرداخته می‌­شود. این دسته از فولادهای ضدزنگ به میلگرد 440 معروف هستند. به لطف سختی و مقاومت در برابر سایش خود، ماده­ ی بسیار محبوبی به حساب می‌­آیند. کاربرد فولاد ضد زنگ ۴۴۰ را در صنایع مختلف می‌توان مشاهده کرد.

در این مقاله ویژگی­‌ها، خصوصیات و کاربرد میلگرد 440 مورد بررسی قرار خواهد گرفت. هدف از این کار این است که مخاطبین بتوانند موارد استفاده و نحوه­ ی به ­کارگیری این فلز را بیاموزند.

خصوصیات میلگرد 440

میلگرد 440 بخشی از فولادهای ضدزنگ یا فولادهای آلیاژی هستند که حداقل ۱۰% کروم دارند. این میزان کروم، این آلیاژها را در برابر خوردگی بسیار مقاوم می‌­سازد. AISI یک شاخص نامگذاری سه رقمی‌ برای فولادهای ضدزنگ ایجاد کرده است (برخلاف اسامی‌ معمول چهار رقمی‌ که به فولادهای غیرضدزنگ داده می‌­شود) که رقم اول بیانگر نوع فولاد و عناصر آلیاژی است. فولادهای ضدزنگ همچنین بر اساس ساختار مولکولی خود دسته­بندی شده‌­اند. بر این اساس، فولادهای ضدزنگ را می‌­توان به انواع آستنیتی ، فریتی ، مارتنزیتی یا دوپلکس تقسیم کرد. تفاوت این چهار نوع در ساختارهای شبکه کریستالی آنها نهفته است که به فولادهای ضدزنگ ویژگی­های مفیدی مانند سختی بیشتر، چکش ­خواری یا مقاومت در برابر شکست را می‌­دهد.

گریدهای میلگرد 440

دسته ­ی xx4 فولادهای ضد زنگ با عنصر کروم آلیاژ شده‌‌­اند و از نظر ساختاری فریتی یا مارتنزیتی هستند. گریدهای میلگرد 440 شامل چهار نوع فولاد A 440، B440 ، C440 و F440، بوده که تنها تفاوت آن‌­‌ها در میزان کربن آنها است. تمامی‌ گریدهای استیل ۴۴۰ گزینه‌‌‌­های محبوبی هستند، اما استیل C440 به دلیل دارا بودن بالاترین سختی، محبوب­ترین این چهار نوع است. در زیر ترکیبات شیمیایی هر نوع ذکر شده است:

عناصر مشترک در تمام گریدهای میلگرد 440

  • کروم ۱۸-۱۶%
  • منگنز ۱%
  • سیلیکون ۱%
  • مولیبدن ۷۵/۰%
  • فسفر ۰۴/۰%
  • گوگرد ۰۳/۰%
  • چند درصد کربن

اطلاعات فنی در مورد فولاد زنگ نزن 440C یا میلگرد 440

فولاد زنگ نزن 440C پس از عملیات حرارتی، دارای بالاترین استحکام، سختی و مقاومت به سایش در بین تمام فولادهای زنگ نزن است. مقاومت خوبی نسبت به خوردگی اتمسفری دارد که در بسیاری از محیط‏ها مشابه گرید 304 است.

آنیل در دمای ˚C870-840 با خنک سازی در کوره به صورت آهسته تا دمای ˚600 سانتیگراد و سپس در هوا، انجام شود.  عملیات حرارتی به منظور افزایش سختی باید تا ˚C1065-1010 حرارت داده سپس در روغن یا هوا کوئنچ شود. بهترین مقاومت به خوردگی پس از تمپر در دمای ˚C425 به دست می‎آید.

به علت سختی بالای این گرید، جوشکاری به ندرت انجام می‎شود اما اگر جوشکاری ضرورت داشت، قبل از آن باید تا دمای ˚C250 حرارت ببیند. در شرایط آنیل شده، تقریباً به آسانی ماشینکاری می‎شود. گرید C440  در لبه‎های چاقو با کیفیت بالا و ابزار جراحی استفاده می‎شود.

میلگرد 440 خرید

admin-steel